Historie klubu

Počátky organizované atletiky v Litomyšli spadají do roku 1922. V příštím roce tomu tedy bude 90 let a za tuto dobu  zažil atletický oddíl období úspěchů i roky útlumu činnosti. Úspěšná  léta  jsou  spojena  se  známými  jmény  minulosti.  V   Litomyšli  začínal  s  atletikou  (1924-1928)   pozdější uznávaný  trenér českých mílařů  JUDr. Ladislav Fišer.  Na začátku a na konci  své závodní činnosti  (1954-55)   závodil  za   tehdejší  Slovan   Litomyšl   Lumír  Kiesewetter,  první český  oštěpař, který překonal  hranici  sedmdesáti metrů.  Začínala tady také v letech 1943-1946  Jaroslava Jungerová, která v padesátých letech  držela  československé rekordy  ve vrhu koulí a hodu diskem. Úspěšná byla také poslední třetina minulého století.Desetibojař Vladimír Novotný získal pro Litomyšl titul mistra Československa (1967)  i České republiky (1969) . Dorosteneckými přeborníky republiky se stali Ladislav Kárský,  budoucí několikanásobný mistr Československa v běhu  na  400 m překážek  a  současný  předseda  atletů   Olympu  Praha,   Věroslav Valenta,  účastník   olympijského  závodu  desetibojařů  v Soulu  1988 a  Jiří Švec,  který na  mistrovství  světa  v  Tokiu  1991  běžel  závod na 3000  metrů   překážek.  V Litomyšli  začínal  také  Pavel  Sedláček  (1984-86)  přední český kladivář (3x na OH) a ,,šedesátimetrový“ diskař Stanislav Kovář (61,12).  Za všechny  další  , kteří  se podíleli na  úspěších  litomyšlské  atletiky,  jmenujme  alespoň  Ondreje Svitaniče,  Františka  Podhajského, Václava  Zámečníka ,  Jaroslava  Ptáčka,   Bohumila Novotného,  Svatopluka Bulvu,  Jana Kubíčka,  Miloslava  Pečinku,  Josefa Tesárka, Ivo Strnada, Zdeňka Švece. Vzpomenout musíme především  letos zesnulého Vlastimila Michla, který stál v čele oddílu jako jeho předseda více než 30 let.

Za slavnou minulostí současnost nijak nezaostává, naopak, loňský rok se dá považovat za vůbec nejúspěšnější v celé dlouhé historii. Nejlepší litomyšlský atlet posledních let Pavel  Baar, se stal (už podruhé) mistrem České republiky v desetiboji i v halovém sedmiboji a družstvo mužů postoupilo do I.národní atletické ligy ! Tyto úspěchy   byly po zásluze oceněny  také při únorovém vyhlašování  nejlepších sportovců svitavského okresu. Čtyři ocenění patřila atletům z Litomyšle. Získali je Jan Friš  v  kategorii žáků, za vítězství v běhu na 1500 m  překážek na  mistrovství ČR,  Pavel Baar v kategorii dospělých, Vladimír Novotný mezi veterány  a družstvo mužů jako  nejúspěšnější kolektiv.

K dlouhé historii  atletiky v Litomyšli  patří také  pořádání  dvou tradičních závodů. Velká cena města Litomyšle v hodu diskem žen, se pořádá už od roku 1955( s přestávkou v letech 1963-1974) a dnes se  koná  v rámci  seriálu  Východočeského turné. Mezi vítězkami tohoto závodu  najdeme  nejznámější jména  českého hodu diskem.  V roce 1956 vyhrála v Litomyšli  Olga Fikotová, která  se  čtyři měsíce nato stala  v Melbourne  olympijskou  vítězkou. Držitelkou  rekordu závodu  je od  roku 1984 bývalá světová rekordmanka Zdeňka Šilhavá výkonem 72,00 m  a  třikrát zde vyhrála také  nejlepší současná česká diskařka Věra Cechlová. Druhým tradičně pořádaným závodem je litomyšlský šestiboj, založený v roce 1952 tehdejším organizátorem atletiky v Litomyšli profesorem Jandíkem, po kterém byl závod později pojmenován. Startují v  něm většinou jen domácí atleti a v posledních letech zná jediného vítěze – Pavla Baara.

V roce 2010 měl oddíl atletiky TJ Jiskra Litomyšl 93 členů. Aktivně sportujících bylo 61, z toho 25 do osmnácti let.